Dla jakich dzieci przeznaczony jest nasz obóz "Cieciorka 2024"?
Na nasze turnusy zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież z niepełnosprawnością fizyczną: dziecięcym porażeniem mózgowym, zanikiem mięśni i innymi schorzeniami narządów ruchu. Program obozu dostosowany jest do dzieci w wieku 6–16 roku życia.
Kiedy odbywają się turnusy?
Turnus odbywa się w okresie letnim, w wakacje, w terminie:
Czy jako rodzic jadę na turnus z moim dzieckiem?
Nie, w turnusie nie uczestniczą rodzice. Dzieciom niepełnosprawnym do 16 roku życia my zapewnimy opiekunów. W wyjątkowych sytuacjach na obóz przyjmujemy starszą młodzież, powyżej 16 lat, jednak wtedy rodzic musi pozyskać opiekuna we własnym zakresie.
Kto będzie opiekował się moim dzieckiem?
Opiekunami są zazwyczaj studenci uczelni wyższych, kierunków: medycyny, fizjoterapii, pedagogiki, psychologii i innych.
Czy zawsze moje dziecko będzie mieć swojego indywidualnego opiekuna?
Większość dzieci ma swojego indywidualnego opiekuna: system 1 na 1. Dzieci, które są względnie samodzielne, mogą dzielić swojego opiekuna z innymi dzieckiem: system 1 na 2.
Na czym polega rola opiekuna?
Każdy opiekun ma powierzone swojej opiece dziecko z niepełnosprawnością. Pomaga mu nie tylko przy codziennych czynnościach: myciu, ubieraniu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, lecz także aktywizuje do czynnego uczestnictwa w programie obozu, w tym do zabaw obozowych.
Czy podczas turnusu będzie realizowana rehabilitacja medyczna?
Tak podczas turnusu prowadzimy rehabilitację medyczną – zgodnie z grafikiem – oraz rehabilitację społeczną – przez zabawy ruchowe, które organizowane są przynajmniej raz dziennie przez cały turnus.
Grafik prowadzonych ćwiczeń przewiduje ogólną rehabilitację medyczną, z zastosowaniem metod specjalnych fizjoterapii: PNF, Kaltenborn, Mulligan oraz masaże: tkanek głębokich, klasyczny, leczniczy, funkcyjny, techniki powięziowe
Gdzie będzie mieszkać moje dziecko?
Podopieczny razem ze swoim opiekunem będzie zakwaterowany w jednym z pokoi: 3-, 4-, 5- lub 6-osobowym. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy dziecko jest samodzielne, opiekun może mieszkać w innym pokoju.
Kto będzie podawał leki mojemu dziecku?
Podczas całego turnusu 24 godziny na dobę na terenie obozu jest obecna osoba z pionu medycznego, zazwyczaj pielęgniarka lub ratownik medyczny, i to ona jest odpowiedzialna za podawanie leków.
Kto udzieli pomocy mojemu dziecku, jeśli zachoruje na turnusie?
W nagłych wypadkach pomocy udzielają pielęgniarka lub ratownik medyczny przebywający na turnusie. W sytuacjach wymagających pomocy lekarza dzieci przewożone są do pobliskiego ośrodka zdrowia, z którym podpisujemy porozumienie w zakresie interwencyjnej opieki medycznej, lub do szpitala w Kościerzynie.
Co ma zabrać ze sobą dziecko?
- Odzież i obuwie na zróżnicowaną pogodę, w tym kostium kąpielowy.
- Przybory toaletowe, w tym pampersy.
- Legitymację szkolną lub inny dokument tożsamości.
- Zalecenia lekarskie oraz lekarstwa przepisane przez lekarza na 14 dni.
- Sprzęt rehabilitacyjny: wózek, chodzik, podnośnik, kule itd.
Jakie dokumenty muszę przywieźć ze sobą na turnus?
- Wypełnione dokumenty związane z zakwalifikowaniem dziecka na turnus.
- Dokumentację medyczną, która będzie określona w zaproszeniu.
- Dowód wpłaty za pobyt dziecka na obozie.
- Dokument poświadczający podleganie ubezpieczeniu lub oświadczenie.
- Zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Jak mogę się kontaktować z dzieckiem podczas turnusu?
Oprócz telefonów komórkowych, które proponujemy ograniczać, zawsze można zadzwonić do wychowawcy lub opiekuna dziecka. Numerami wymienicie się przy przyjeździe na turnus.
Jak wygląda wyżywienie na obozie?
Śniadania, obiady i kolacje są przygotowywane na miejscu przez pracowników stołówki. Ponadto przewidujemy różnorodne wyżywienie ponadpodstawowe, takie jak: owoce, warzywa, jogurty, słodycze oraz kiełbaski na ogniska.
Co będzie robiło moje dziecko?
Każdego dnia dzieci uczestniczą w licznych zabawach. Istnieje wiele tradycyjnych imprez powtarzających się co roku, m.in. Koniowisko, Festiwal Piosenki Rostomaitej, Spartakiada, „Pożar” na Cieciorce, Biedni i Bogaci, Iskierkowe Ogniska, Bale Przebierańców. Podczas turnusu przewidujemy także jednodniową wycieczkę nad jezioro połączoną z licznymi atrakcjami. Co roku gościmy również grupy uatrakcyjniające program obozowy, np. grupa Meander, Teatr Pinezka, drużyna futbolu amerykańskiego.
Z jakiego wsparcia może korzystać moje dziecko na turnusie?
Na turnusie dzieckiem opiekuje się jego opiekun. Natomiast zawsze blisko grupy znajduje się doświadczony wychowawca, który udziela pomocy i porad. Oprócz tego wsparcia udzielają także pozostali członkowie kadry, m.in. pedagog lub psycholog i fizjoterapeuta.
Co wyróżnia Cieciorkę spośród innych obozów?
Kładziemy nacisk na szeroko rozumianą rehabilitację społeczną. Staramy się, aby zajęcia terapeutyczne oraz grupowe pomagały osobom niepełnosprawnym w przełamywaniu barier psychicznych i uczyły większej pewności siebie. Przyjazna atmosfera obozowa, wsparcie opiekuna i kadry oraz program obozu pomagają dzieciom wykazać się talentami, zaprezentować ich możliwości oraz pogłębić nabyte umiejętności. Wzmacnia to poczucie wartości dziecka, dodaje wiary we własne siły i sprzyja większej otwartości w kontaktach społecznych. Osoby niepełnosprawne na Cieciorce są współtwórcami turnusu, a nie jedynie biernymi odbiorcami. Naszą dewizą jest wzbogacenie tradycyjnych ćwiczeń rehabilitacyjnych urozmaiconymi zajęciami ruchowymi, np. pląsami przy ognisku, oraz imprezami teatralno-tanecznymi z wykorzystaniem różnych przebrań.
Ile kosztuje pobyt na turnusie dla dzieci "Cieciorka 2024"?
Orientacyjny koszt pobytu wynosi: 4.958,- PLN (osoba niepełnosprawna: 2.860,- PLN + opiekun: 2.098,- PLN)
Czy możliwe jest dofinansowanie obozu z PFRONu lub innych źródeł?
Stowarzyszenie Organizacji Obozów „Cieciorka” posiada wpis do Rejestru Organizatorów Turnusów Rehabilitacyjnych, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne korzystające z dofinansowania ze środków PFRON, pod numerem: OR/22/06/24, ważny do dnia 25.04.2027 r. Ośrodek jest zarejestrowany w rejestrze ośrodków Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku pod numerem: OD/22/12/21 ważny do 08.07.2024 r. W związku z tym możliwe jest uzyskanie dofinansowania z PCPR/MOPS/MOPR. Istnieje również możliwość dofinansowania pobytu na obozie z różnych fundacji, funduszów świadczeń socjalnych z zakładów pracy, przez prywatnych darczyńców.
Co zrobić, żeby zgłosić moje dziecko na turnus?
Prosimy zgłosić się do nas, przesyłając e-mail lub dzwoniąc na numery telefonów podane w zakładce Kontakt. Wówczas my wysyłamy ankietę Dane szczegółowe…, którą należy wypełnić i odesłać pocztą na adres stowarzyszenia.